У кухні сумського закладу “Рідне місто” готуються випікати паски для мешканців гуртожитку для внутрішньо переміщених осіб громадської організації “Плурітон”. «Рідне місто» надало виробничі потужності, в тому числі духові шафи з необхідним температурним режимом. Також в закладі є кухарі, які мають великий досвід випікання пасок, розповідає власниця Оксана Уманська.

Підготовка до випікання пасок. Суспільне Суми
“Це рецепт не промисловий, це рецепт саме домашньої паски, з опарою, як це повинно бути. Продукти всі наші, сумських виробників, тому можна сказати, що це місцева сумська паска, але домашня”, — говорить пані Оксана.

Тісто на паски. Суспільне Суми
Готувати допомагали кухарі гуртожитку ГО “Плурітон”. Всі вони переселенці, виїхали з Краснопільської громади. Цього дня випекли 100 пасок, розповіла засновниця мережі “Рідне місто” Людмила Уманська. Каже, що ці паски для них – не просто випічка.

Працівниці кухні ГО “Плурітон”. Суспільне Суми
“Ми хочемо подарувати людям тепло домівки, віру, надію. Багато людей покинули свої домівки. Ми хочемо оцим всім нагадати їм, що є ми, які підтримують їх, що разом з ними. Паска – це не просто випічка, це традиція, це символ віри, надії, любові”, — говорить пані Людмила.

Прикрашання пасок. Суспільне Суми
Майже готові паски перевезли до гуртожитку. Прикрашати їх прийшли місцеві мешканки – жінки, яким довелося покинути свій дім. Кажуть, що для них це можливість ще раз згадати домівку.

Прикрашання пасок. Суспільне Суми
“Боже, та це така ностальгія, що ми не вдома. Ми кожну паску прикрашали, пекли, збивали оце білило. Я з задоволенням згадую свій дім і прикрашаю паски”, — поділилась переселенка з Миропілля Ніна.
“Ви знаєте, коли у мене були маленькі діти, я завжди пекла вдома пасочку. Вони допомагали прикрашати, куштували глазур. Це мені все нагадує, і це наші традиції. Розумієте? Хоч ми й не вдома, але все таки ми шануємо наші традиції. І ми надіємося, що за допомогою наших хлопців, за допомогою ЗСУ ми повернемося додому і продовжимо вже вдома наші традиції”, — говорить переселенка з Рясного Наталія.
Також жінки фарбували яйця до святкового столу.

Фарбування яєць. Суспільне Суми
У гуртожитку для переселенців громадської організації “Плурітон” нині мешкає понад 70 людей, багато з яких втратили житло, розповіла голова організації Катерина Арісой. Каже, намагаються створити для своїх підопічних хоча б частину домашнього затишку: “В повсякденні люди, можливо, займаються якимись своїми справами, вирішенням нагальних питань і забуваються. А саме на свята, в період великих свят, дуже, на жаль, болюче вони сприймають те, що вони не вдома, в когось вже немає дома. І вони згадують, як вони святкували Великдень, як вони готувалися. Тому ми вирішили спільно з нашими давніми партнерами, це «Рідне місто», залучили бізнес, вони теж взяли активну участь”.